Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych uczestniczy/ło w następujących projektach edukacyjnych:
EUCOTAX (European Universities COoperating on TAXes) jest wspólną inicjatywą kilku europejskich uniwersytetów, utworzoną na podstawie „umowy dżentelmeńskiej” profesorów prawa podatkowego i mającą na celu prowadzenie wspólnych działań edukacyjnych oraz badań naukowych w zakresie europejskich i porównawczych aspektów prawa podatkowego.
W ramach Kursu Zimowego Eucotax studenci z różnych krajów przygotowują prace magisterskie na jeden z sześciu tematów szczegółowych mieszczących się w ramach tematu przewodniego danej edycji, koncentrując się na uregulowaniach obowiązujących w kraju macierzystym.
Prace magisterskie studentów stanowią podstawę do sformułowania wniosków prawnoporównawczych i opracowania raportu prawnoporównawczego dla każdego z tematów szczegółowych. Wnioski prawnoporównawcze są formułowane w trakcie seminarium wyjazdowego, w którym uczestniczą studenci z wszystkich uniwersytetów współpracujących w ramach programu Eucotax.
Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych uczestniczy w projekcie EUCOTAX od 2010 r. W kwietniu 2010 r. trójka studentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, pod opieką mgr Małgorzaty Sęk, wzięła udział w międzynarodowej konferencji – seminarium Eucotax Wintercourse w Uppsali (Szwecja), w 2011 r. studenci brali udział w seminarium wyjazdowym w Rzymie (Włochy). W 2012 r. seminarium Eucotax odbyło się w Łodzi (czytaj: Międzynarodowe seminarium podatkowe Eucotax Wintercourse 2012: Global international taxation - from national tax systems towards global tax systems, Łódź, 12-19 kwietnia 2012 r.). W 2013 r. studenci gościli w Osnabrücku, w 2014 r. w Paryżu, w 2015 r. w Barcelonie, zaś w 2016 r. we Wiedniu.
W ramach tego projektu w dniach 24-26 listopada 2010 Centrum zorganizowało we współpracy z Katedrą Prawa Ubezpieczeń Społecznych UŁ oraz The Competence Centre for Pension Research z Uniwersytetu w Tilburgu (Holandia) międzynarodową konferencję studencką International Study Course on Pensions 2010.
Celem konferencji było porównanie systemów emerytalnych Polski i Holandii oraz podatkowych skutków ich funkcjonowania w świetle prawa krajowego, międzynarodowego oraz unijnego. W konferencji udział wzięli studenci i pracownicy naukowi z Uniwersytetu w Tilburgu i Maastricht, Pracownicy Komisji Europejskiej oraz naukowcy i studenci z Uniwersytetu Łódzkiego.
Jest to projekt finansowany w ramach programu LLP - Erasmus Curriculum Development (partnerami Uniwersytetu Łódzkiego w tym projekcie są Fachhochschule für angewandtes Management (Niemcy, Erding), Institut d'enseignement supérieur et de recherche en alimentat (Francja, Marcy l'Etoile), University of Crete (Grecja, Rethymno), University of London (Wielka Brytania, Londyn).
Celem projektu jest rozwinięcie / przygotowanie wspólnego programu studiów na poziomie doktoranckim oraz magisterskim zatytułowanego "Governance for Sustainable Development – Skuteczne Rządzenie dla Zrównoważonego Rozwoju".
Celem długofalowym projektu jest wdrożone programu studiów na uczelniach wchodzących w skład konsorcjum i umożliwienie realizacji programu studentom z Europy i spoza niej. Centrum jest zaangażowane w prace nad 2 z 6 filarów projektu: Political Stability and Regulatory Quality (Polityka Stabilności i Jakość Tworzenia Przepisów), Anti-corruption (Walka z Korupcją).
W ramach działalności naukowej Centrum zajmuje się także projektami badawczymi. Dotychczas przeprowadzono m. in.:
Celami programu badawczego było:
W wyniku przeprowadzonych badań, zespół badawczy kierowany przez prof. zw. dr hab. Włodzimierza Nykiela opracował 3 raporty:
- Raport w sprawie zgodności z prawem wspólnotowym przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, prof. Marek Kalinowski, dr Krzysztof Lasiński-Sulecki, dr Ewa Prejs, WPiA UMK Toruń;
- Podatek akcyzowy w świetle regulacji prawa wspólnotowego i polskiego prawa wewnętrznego na tle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, Trybunału Konstytucyjnego oraz sądów administracyjnych, dr Ireneusz Mirek, WPiA UŁ;
Podatek od wartości dodanej w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, dr Ziemowit Kukulski, WPiA UŁ
Centrum zorganizowało 3 ogólnopolskie konferencje podatkowe poświęcone zakresowi prowadzonych badań:
- 14.06.2007 r. nt. „Projekt ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zapłaconego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego” (z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Finansów);
5.11.2007 r. nt. „Podatek od towarów i usług w 2008 r. na tle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i Naczelnego Sądu Administracyjnego”;
14.04.2008 r. nt. „Podatek od towarów i usług”
Wyniki badań zostały rozpowszechnione w „Kwartalniku Prawa Podatkowego”
Ponadto w ramach Centrum:
Pobierz:
![]() |
![]() |
![]() |