CENTRUM DOKUMENTACJI I STUDIÓW PODATKOWYCH

PL - Breadcrumbs

Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych

oraz Katedra Prawa Podatkowego

zapraszają studentów prawa, administracji oraz prawa podatkowego i rachunkowości

zainteresowanych prawem podatkowym i dobrze znających język angielski

do udziału w prestiżowym międzynarodowym projekcie

Eucotax Wintercourse 2022:

TAXPAYERS’ RIGHTS IN THE XXI CENTURY

Szczegóły tutaj!

Z przyjemnością zawiadamiamy, że pracownik Katedry Prawa Podatkowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego i Przewodniczący Rady Programowej Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych prof. Jan de Goede został odznaczony przez JK Mość Króla Niderlandów Wilhelma Aleksandra orderem kawalerskim Zakonu Oranje Nassau.

Z przyjemnością informujemy, że członek zespołu Centrum dr Michał Wilk został uznany za jednego z dwóch najlepszych w Polsce doradców podatkowych w kategorii podatku dochodowego od osób prawnych w 15. edycji Rankingu Firm Doradztwa Podatkowego "Rzeczpospolitej".

Micha Wilk

Z przyjemnością informujemy o sukcesie seminarzystów Profesora Ziemowita Kukulskiego w IV edycji konkursu Global Tax Treaties Commentaries (GTTC) zorganizowanego przez IBFD w Amsterdamie nt. Tax Treaty Policy and Developing Countries. Pani Aleksandra Maniecka, Pan Mateusz Wiśniewski, Pan Michał Mieleszkiewicz i Pan Szymon Gawlikowski, zajęli III miejsce a Ich zadanie polegało na przygotowaniu w języku angielskim 40 stronicowego eseju nt. Polskiej praktyki traktatowej z państwami rozwijającymi się.

SOLIDARNOŚĆ EUROPEJSKA WYMAGA UNIJNYCH PODATKÓW

Tuż przed Wielkanocą ministrowie finansów Unii Europejskiej osiągnęli porozumienie w sprawie pakietu 540 miliardów euro na walkę z kryzysem spowodowanym przez koronawirusa. Pokonanie przez Unię tego kolejnego kryzysu nie było powodem do radości czy zadowolenia.

Z przyjemnością informujemy, że biblioteka CDiSP będzie czynna w sobotę 07.03.2020 w godzinach 14:00 do 16:00.

Z przyjemnością informujemy, że poszukujemy chętnych osób do uczestnictwa w Kole Naukowym Prawa Podatkowego.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani, bardzo prosimy o przysłanie wiadomości o zamiarze uczestnictwa na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych UŁ serdecznie zaprasza na konferencję IFA, której jest partnerem.

We wtorek 26 marca 2019 r. w Sejmie odbyła się konferencja „Karta Praw Podatnika”, podczas której przedstawiciele świata nauki i praktyki prawa podatkowego oraz przedstawiciele świata polityki dyskutowali o potrzebie wprowadzenia do polskiego systemu podatkowego Karty Praw Podatnika, jako nowego instrumentu ochrony praw podatnika i innych podmiotów, których prawa i obowiązki są regulowane przepisami prawa podatkowego.

Podczas konferencji zaprezentowano instytucję Karty Praw Podatnika w świetle doświadczeń zagranicznych (wystąpienie dr Małgorzaty Sęk) oraz wyjaśniono jej rolę w realiach polskiego systemu podatkowego (wystąpienie dr Michała Wilka). Przedstawiono też projekt ustawy Karta Praw Podatnika wraz z uzasadnieniem przygotowany przez posła na Sejm RP prof. Włodzimierza Nykiela i dr Małgorzatę Sęk (wystąpienie prof. Włodzimierza Nykiela). Projekt został pozytywnie oceniony przez recenzenta - prof. Andrzeja Gomułowicza, a także przez uczestników konferencji, którzy zgłosili też kilka pomysłów na udoskonalenie Karty. Sugestie te zostaną uwzględnione w toku dalszych prac nad projektem. Ideę wprowadzenia Karty w proponowanym kształcie poparł też Rzecznik Praw Obywatelskich.

Karta Praw Podatnika (dalej: „Karta”) to tekst normatywny lub deklaratywny, w którym w zwięzły sposób określone są podstawowe prawa podatników, którym odpowiadają obowiązki organów podatkowych. Kartę wprowadza się, by wzmocnić ochronę prawa podatnika przez ich skonsolidowanie w jednym dokumencie, usystematyzowanie i wyrażenie w sposób możliwie zrozumiały. Już samo zwiększenie świadomości praw podatnika wśród podatników oraz administracji podatkowej może podnieść poziom praktycznej ochrony praw podatnika.

Liczne i częste zmiany w polskim prawie podatkowym, niekiedy godzące w prawa podatnika oraz niestety nadal występujące naruszenia praw podatnika w procesie stosowania prawa, powodują, że wprowadzenie Karty jako nowego instrumentu wzmacniającego ochronę tych praw, zarówno na etapie tworzenia, jak i stosowania prawa podatkowego, jest obecnie konieczne. Karta jest międzynarodowym standardem i jej brak oznacza też, że Polska nie podąża za najlepszymi światowymi trendami.

fot Malgorzata_Sek

Z przyjemnością informujemy, iż członek naszego zespołu Prof. UŁ dr hab. Adam Mariański został uznany za najlepszego w Polsce doradcę podatkowego w kategorii podatku dochodowym od osób prawnych – 13. edycja Rankingu Firm Doradztwa Podatkowego "Rzeczpospolitej".