Szanowni Państwo,

CDiSP zawiesza swoją działalność do 14 kwietnia 2020, wszelkie pytania i korenspondencje proszę kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Szanowni Państwo,

z powodu zagrożenia epidemiologicznego związanego z ryzykiem zachorowania na COVID-19,

jesteśmy zmuszeni przełożyć 145 Konferencję podatkową „Ordynacja podatkowa" zaplanowaną na 16 marca 2020.

O nowym terminie konferencji wkrótce Państwa poinformujemy.

Z wyrazami szacunku,

Zespół Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych UŁ

Z przyjemnością informujemy, że biblioteka CDiSP będzie czynna w sobotę 07.03.2020 w godzinach 14:00 do 16:00.

Z przyjemnością informujemy, że poszukujemy chętnych osób do uczestnictwa w Kole Naukowym Prawa Podatkowego.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani, bardzo prosimy o przysłanie wiadomości o zamiarze uczestnictwa na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Z przyjemnością informujemy, że 11 stycznia 2020 r. Czytelnia CDiSP WPiA UŁ będzie czynna od 14:00 do 16:00.

Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych UŁ z przyjemnością informuje o zakończeniu XXII Konferencji Studenckiej 25 listopada 2019 r.

Nagrodę I stopnia otrzymał Pan Artur Janicki,

Nagrodę II stopnia otrzymał Pan Łukasz Porada,

Nagrodę III stopnia otrzymali Pan Michał Wielec oraz Pan Oskar Matuszczak.

thumbnail IMG-1034

Z przyjemnością informujemy, że 11 października 2019 r. dr Małgorzata Sęk otrzymała Nagrodę Rektora Uniwersytetu Łódzkiego II stopnia za osiągnięcia związane z pracami badawczymi (opublikowaną w 2018 r. książkę pt. „Odwrotne obciążenie jako mechanizm opodatkowania VAT usług wewnątrzunijnych”).

Wizyta delegacji Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych Uniwersytetu Łódzkiego w Shanghai Lixin University of Accounting and Finance, Szanghaj, 14-18 listopada 2019 r.

Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych UŁ serdecznie zaprasza na konferencję IFA, której jest partnerem.

We wtorek 26 marca 2019 r. w Sejmie odbyła się konferencja „Karta Praw Podatnika”, podczas której przedstawiciele świata nauki i praktyki prawa podatkowego oraz przedstawiciele świata polityki dyskutowali o potrzebie wprowadzenia do polskiego systemu podatkowego Karty Praw Podatnika, jako nowego instrumentu ochrony praw podatnika i innych podmiotów, których prawa i obowiązki są regulowane przepisami prawa podatkowego.

Podczas konferencji zaprezentowano instytucję Karty Praw Podatnika w świetle doświadczeń zagranicznych (wystąpienie dr Małgorzaty Sęk) oraz wyjaśniono jej rolę w realiach polskiego systemu podatkowego (wystąpienie dr Michała Wilka). Przedstawiono też projekt ustawy Karta Praw Podatnika wraz z uzasadnieniem przygotowany przez posła na Sejm RP prof. Włodzimierza Nykiela i dr Małgorzatę Sęk (wystąpienie prof. Włodzimierza Nykiela). Projekt został pozytywnie oceniony przez recenzenta - prof. Andrzeja Gomułowicza, a także przez uczestników konferencji, którzy zgłosili też kilka pomysłów na udoskonalenie Karty. Sugestie te zostaną uwzględnione w toku dalszych prac nad projektem. Ideę wprowadzenia Karty w proponowanym kształcie poparł też Rzecznik Praw Obywatelskich.

Karta Praw Podatnika (dalej: „Karta”) to tekst normatywny lub deklaratywny, w którym w zwięzły sposób określone są podstawowe prawa podatników, którym odpowiadają obowiązki organów podatkowych. Kartę wprowadza się, by wzmocnić ochronę prawa podatnika przez ich skonsolidowanie w jednym dokumencie, usystematyzowanie i wyrażenie w sposób możliwie zrozumiały. Już samo zwiększenie świadomości praw podatnika wśród podatników oraz administracji podatkowej może podnieść poziom praktycznej ochrony praw podatnika.

Liczne i częste zmiany w polskim prawie podatkowym, niekiedy godzące w prawa podatnika oraz niestety nadal występujące naruszenia praw podatnika w procesie stosowania prawa, powodują, że wprowadzenie Karty jako nowego instrumentu wzmacniającego ochronę tych praw, zarówno na etapie tworzenia, jak i stosowania prawa podatkowego, jest obecnie konieczne. Karta jest międzynarodowym standardem i jej brak oznacza też, że Polska nie podąża za najlepszymi światowymi trendami.

fot Malgorzata_Sek